fbpx
Genel Sosyal Medya

Turizm Sektöründe Sosyal Medya’nın Önemi

2019’da dünya genelinde 1,5 milyar kişi seyahat etmişken, 2020 yılında ise yüzde 4 oranında artış beklenildiği tahmin ediliyor. Seyahat edenlerin sayısındaki bu artışa online kanalların katkısı ise her geçen gün artıyor. Online seyahat pazarının dünya genelinde 590 milyar dolara ulaşması pazarın geldiği büyüklüğü gösterirken 2020 yılında sektörün 800 milyar doları aşacağı öngörülüyor.

82 milyon nüfuslu Türkiye’de, 59 milyon insan aktif internet kullanıyor. 2019 yılında insanların sadece yüzde 34’ü online ürün ya da hizmet satın alırken AB ülkelerinde bu oran yüzde 70’in üzerinde seyrediyor.

Turizm şirketlerinin gelirlerinin önemli bir kısmı online satışlardan geliyor. İstatistiklere göre Türkiye’deki e-ticaret pazarının %30–35’i seyahat harcamalarından oluşuyor.

Bu noktada Turizm sektöründe Sosyal Medya kullanımı oldukça önem kazanıyor. İzlenimlerime göre ne yazık ki Türkiye’de Turizm sektöründeki şirketlerin büyük bir kısmı hala sosyal medya kullanımına sıcak bakmıyor.

Sektördeki Bazı Sorunlar

1. Potansiyel Müşteriler online aracılar ve acentalar (OTA’lar) ile rezervasyon yaptırıyor. Otellerin internet sitelerinden yapılan rezervasyon oranları oldukça düşük. Misafirleri internet sitesine çekmek gerekir. Online platformlar çok sık reklam verdikleri için insanları kendilerine çekmektedirler.

2. Online platformlara verilen komisyonlar. Bu da bizi internet sitesine çekme konusuna getiriyor.

3. Her portalın farklı komisyon ücreti olması sebebiyle her portal da farklı fiyat gözükmesi.

4. Otelin yada firmanın websitesinden direk rezervasyon almanın zorluğu

5. Değişen siyasi, ekonomik değerler ve jeopolitik riskler. Bu konular ne yazık ki en çok turizm sektörünü etkilemektedir.

6. Rekabet oranının yüksek olması

Image for post

DİĞER BİLGİLER

1. Güler yüzlü personel ve Hizmet kalitesi gelen misafirlerin tekrar gelmesini sağlıyor.

2. Otellerde yapılan etkinlikler konukların ilgisini çekiyor.

3. Konuklar tekrar gelmeye teşvik edilmeli. Ziyaretlerinden sonra maillerine bir sonraki rezervasyonunda kullanabileceği indirim kodu verilebilinir.

4. E-Ticaret pazarının %30–35 ‘i seyahat harcamalarından oluşuyor. Bu da sosyal medya içerisinde bulunmanın önemini göstermektedir.

5. Erken rezervasyon oldukça sık kullanılıyor. %31’i rezervasyonu seyahatinden 1 ile 3 ay önce yapıyor. Erken rezervasyon indirimleri burada oldukça iyi sonuç göstermektedir.

Yazar

admin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir