fbpx
Genel Sosyal Medya

İşletmeniz İçin Dijital Markalaşma: Instagram Rehberi

İşletmeniz için Dijital Markalaşma Instagram Rehberi: Markaların Instagram Sosyal Medya Yönetimi için de 23 İpucu

Güçlü bir Instagram Sosyal Medya’da Pazarlama Stratejisi Nasıl Olmalı?

Temelinde iyi bir dijital markalaşma içermeli.

Ardından görselleştirme ve paylaşımlar gelir.

Nasıl olacağı yazının devamında…

Sonra etkileşim, iletişim ve bunların sürekliliği gelir. Test yaparız, doğru sonuçlara ulaştıkça başarı da beraberinde gelir. Neler yapacağımıza hep beraber bakalım şimdi:

 • 1) Hesabınızın Dijital Markalaşması Görselleştirmeyle Başlar

Tabii birçok aşama mevcut. Ama temeli profil ve görsellerden oluşuyor.

Her paylaşım markanızın ismini, profilinizin ismini, görsellerdeki logonuzu, fontunuzu, renginizi, tonunuzu ve karakterinizi içeriyor. Görsellerde sürekli kullandığınız efektler aynı olmalı mesela. Profilinizdeki anlatımınız da öyle. Detaylar diğer başlıklarda.

Görselleştirme profil avatarıyla başlar. Markalar logosunu koyar. Ürün koyabilir dönemlere göre. Yine de minik bir alan içeriyor ürünlerin sunumu. Logo veya ürünü hatırlatacak bir ikon, arma, ürün görseli yeterli olacaktır.

Not: Instagram’da sadece satış yapan, eticaret sitesi gibi davranan hesaplar da var biliyorsunuz. Ama onlar geçici hesaplar, bir marka değeri içeren eylemleri yok. Hatırlıyor musunuz herhangi bir hesap öyle? Yoksa zihninizde yer eden var mı?

Bir şablonunuz olsun. Paylaşımlara efekt eklesin. Hep aynı şekilde… Logonuzu eklesin bir köşeye. Bir de büyüme hack’i (growth hacking) yapın. Görselde iletişim bilgisi veya ürün satış bilgisi yer alsın veyahut trafik elde etmek istediğiniz kampanya sayfasını yazın. Videolarda hep aynı giriş ve çıkışınız, size uygun seçilmiş geçişler ve metin tarzı, müzikler olsun.

Image for post
 • 2) İsimle ve Açıklama Metniyle Devam Eder

Kullanıcı adını basit tutun. Her yerde aynı marka ismini kullanın ki insanlar kolay bulabilsin.

Açıklama metni markanın veya ürünün özünü versin. Marka konumlamanıza dair sloganınız veya sözünüz varsa onu da içersin.

Konu etiketi de ekleyebilirsiniz açıklamaya. Bulunur olursunuz.

Profil kullanıcı adını marka ismi yaptıktan sonra, Instagram isminizi anahtar kelimeden seçebilirsiniz. İsimler araştırılabilir çünkü. Anahtar kelime yazıp aradıklarında sizler çıkarsınız.

 • 3) Bir Marka ve Ürün Hikayeniz Olsun

Markalama için daha doğrusu dijital markalaşma için Mürsel Ferhat Sağlam’ın kitabından yeterli bilgiyi alabilirsiniz. Şu an Stratejik Marka Yönetimi kitabı yayında. Mürsel Ferhat Sağlam’ın kitapları; Branding Türkiye Kitaplari etiketiyle yayında olacak. Kasım’da da piyasada Dijital Markalaşma kitabı olacak. Benim burada notunu verdiğim kitap Eylül 2018 itibariyle yayına çıkmamış olan Dijital Markalaşma kitabı. Bu kitabı Kasım’dan itibaren elde edebileceksiniz.

Ben burada Instagram’da markalaşmak için gerekliliklerden bahsedeyim. Bir markanın meselesi diğer ürün ve hizmet sahiplerinden ayrılabilmek. Bu durum müşterinin bizi diğerlerinden ayırt edebilmesini sağlayacak.

Ayırt edilebilmek; kendine has olmakla ilgili bir şey. Marka bunu; logo, kurumsal kimlik, isim, renk, ton, tutum, iletişim, kurumsal standartlar ve müşteri ilişkileri gibi süreçlerle hallederler. Bir organizma haline döner.

Instagram’da olmanız gereken bu. Kendine has bir organizma olmak. İnsanlar bu organizmayı görebilmeli, ayırt edebilmeli. Bu organizmanın aynı zamanda kendine has bir stili de olmalı. Michael Jackson gibi, Barış Manço gibi, Kemal Sunal Gibi, Jerry Lewis gibi…

Karakterli bir Instagram markasının iyi bir açıklaması, iyi bir hikayesi, iyi bir ürünü ve iyi bir ürün bilgisinin hikayeleşmiş hali olur. Sizin de öyle olmalı.

 • 4) Bir ürün sahibiyseniz kişisel ve profesyonel hesaplarınızı birleştirin

Ürününüzü bir marka yüzü olarak sizler birebir ilişkiler sayesinde pazarlayacak ve satacaksınız. Bundan dolayı kişisel hesabın ve profesyonel hesabın ayrı olmasına gerek yok. Birleştirin. Ürünle iç içe olun, başarıyı elde edin. Örnek; Elon Musk — Not a flame thrower

 • 5) Akıllı Konu Etiketi Kullanımı #konuetiketi Gelir Sonra

Görsel, video paylaşımını temiz bir metin ve ifadeyle paylaştıktan sonra kendi paylaşımınıza yorum atın. O yorumda dünyada en çok gönderiye sahip olan, en çok kullanılan ve içeriğinizle alakalı konu etiketlerini girin. #love gibi…

 • 6) Profilinizdeki Bağlantı için Harekete Geçirici İleti ve Buton Ekleyin

😎 Style yourself: styleish.com

Üstteki örneği satış yapan birçok instagram hesabında görmüşsünüzdür. Giderek de bu yöntem artıyor. Siz de bu mantıkta bir emoji ve o satırda bir CTA, yani harekete geçirici mesaj, bir de link bırakmanız gerek. Linki genelde bit.ly gibi kısaltma servisleriyle de kısaltabilirsiniz. Karakterlerin sınırı 150 karakter çünkü.

 • 7) Gerçek Bir Hedef Kitle ile Topluluğunuzu Oluşturun

Çevrenizde ve kendi hesabınızda görüyorsunuzdur. Anlatmaya gerek yok. 😀 Cenaze görseline “It’s very good!”, yazan botlar veya hesabını bota teslim edenler var. Bu şekilde bir yere varamazsınız.

Markanızın bir sloganı, tonu, karakteri, tonlaması ve en önemlisi konumlaması mevcut. Bunu kullanarak yer edinin, savunun kendinizi, anlatın insanlara. Sizin bu değerinize bağlanacak gerçek insanlara ulaşın. Bu insanlar az da olsa sizlere kazanç sağlayacak, değerinizi biliyorlarsa başka insanlara anlatacaklar. Ama bot hesaplar bunu yapamaz…

Image for post
 • 8) Kitlenizi Kandırmayın! Kendinizi de…

Topluluk elde ettiniz. Harika! Ama bu kitleyi sürekli beslemeniz gerek. İçerikle, değerlerle, avantajlarla, kampanya, ödül ve hediyelerle.

Yalnız insanları kandıracak bir faaliyet, gereksiz yere ücret alma, iki yüzlü davranma gibi halkla ilişkiler krizi oluşturacak bir eylem içerisine girmeniz kimseye fayda sağlamaz. Kandırdığınız bir kişi en az 8 arkadaşına bundan bahsedecek. Yıldırımın düşüşü gibi ürününüz, girişiminiz de düşecek gözden…

 • 9) Güzel İçeriklerinize Vurgulama

İçerikler üretiyorsunuz. Aralarından bazılarını insanlar çok sevecek. Bundan bahsederler. Hiç olmadı tepki gösterirler. Bu duruma şahit olduğunuzda, videoyla, hikayelerle kitlenizi beslerken bu içeriklere de yönlendirin. Kendi markalaşmanız doğrultusunda öne çıkarın.

 • 10) Temel Fotoğraflama Tekniklerini Bilin

Instagram’daki püf nokta, doğru perspektif, doğru sahne. İnsanların hayran olması belki de. Ama bunu sağlayabileceğiniz temel nokta çok iyi görsel ve fotoğraflama bilgisine sahip olmanız. Dolayısıyla alabiliyorsanız eğitim alın. Olmuyorsa WEB’te bir sürü eğitim var.

 • 11) Kitlenizin Sevdiği/Seveceği Şeyleri Paylaşın

Oluşturmuş olduğunuz kitleyi inceleyin. Neleri seviyorlar, neleri beğeniyorlar, neleri paylaşıyorlar, hangi konu etiketlerini yazıyorlar…

Bu ön bilgiyi topladıktan sonra yapmanız gereken şey onların tarzında, sevebilecekleri içerikleri paylaşmak. Çok zor değil, hatta avantajınıza bu durum. Çünkü içerik konunuzu buluyorsunuz.

 • 12) Kitlene Teşekkür Etmen Gerekir

100, 250, 500, 1000 veya bambaşka bir durumdan dolayı kitlenize teşekkür edin. Neden? Gerçek hayatta sevdiğiniz birine onu sevdiğinizi söylediğinizde oluşan mutluluğu, havada uçuşan mor kelebekleri pembe çiçekleri düşünün. Sanalda da, sosyal medyada da aynı durum geçerli.

 • 13) Doğru Ünlülerle Temasa Geç

Kitle oluşturdunuz, paylaşımlar yaptınız. Etkileşime geçtiniz, anlık bilgilendirdiniz ve kitleyi aktif ettiniz.

Ama bunların yetmediği veya daha fazlasına ihtiyaç duyduğunuz bir an gelecek. Büyüme isteyeceksiniz. Bunu nasıl yaparsınız? Sizden daha güçlü olanların yanında görünerek. Basının, medyanın sizden bahsetmesiyle. Dolayısıyla gerçek hayatta ilişkiler kurun. Para da iş görür tabii. Ama herkes zengin değil. Dolayısıyla “I know a guy who knows a guy”, birisini tanıyan birisini bulduğunuzda ilişkiyi kuvvetlendirirsiniz, rica edersiniz, belki sizin adınıza, sizinle paylaşımda bulunur. O paylaşımla onun hedef kitlesi sizin hedef kitleniz olur.

 • 14) Bir #Konu #Etiketi Kampanyası Başlatın #instagramdamarkalaş gibi

Bir akım başlatın. #metoo hareketini duymuşsunuzdur belki. ABD’de başlatılan bu hareketle ben de tacize uğradım diyerek kadınların öne çıkmasını sağladı. Sektörlerinde tacizcilerine karşı bir dik duruş sağladı.

Bir başka akım #icebucketchallenge. Dünyadaki herkes katıldı neredeyse. Bu akımı başlatmanın tabii ki bambaşka bir mantığı var, psikolojisi var. İnsanların da kendinden bir şeyler bulması, eğlenmesi, trend şeylere katılma isteği, aidiyet sayesinde bunu gerçekleştiriyorlar.

Sizler de kendinize ait bir konu etiketi kampanyası yaparak markalaşma sürecinize katkıda bulunabilirsiniz. Bir kampanya yapıp #onlarıdadüşün şeklinde bir kampanya yapıp evcil hayvanları koruma odaklı bir akım başlatabilirsiniz. Hayvanseverler sizin yanınızda olacaktır. Süreci nasıl ele alacağınız bambaşka bir mesele…

Image for post
 • 15) Değerli İçerikleri, Değerli Kişilerin İçeriklerini Yeniden Paylaşın

#repost şeklinde paylaşılan içerikleri gördüyseniz bilirsiniz. Beğendiğiniz bir içerik varsa markanızla bağdaşıyorsa yeniden paylaşın. Her zaman içerik üretmek durumunda olamazsınız.

Hedef kitlenizdeki en güçlü kişileri de ön plana çıkarın, onlarla ilgili paylaşım yapın, katılmalarını sağlayın. Bu sayede güç elde edersiniz.

 • 16) Fotoğraf Yerine Video ve Bilgi Kartları Kullanın

Fotoğraf statik. Ama Instagram’da yeni yeni ortaya çıkan hareketli görseller, hikayeler, videolar, vr/ar içerikler var. Hatta bazen alanınızla ilgili istatistikleri bilgi kartı şeklinde dahi paylaşın. İnsanlar kendilerini dahi hissettiren şeyleri, onlara hoş zaman geçirten şeyleri severler.

 • 17) Çapraz Ağ Paylaşımı Yapın

Video ürettiniz. Bu boşa gitmez. Facebook’ta da, Twitter’da da, YouTube’ta da paylaşabilirsiniz. Bir seri oluşturabilirsiniz. Hikaye olarak atabilirsiniz, özel mesajlarda paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Farklı ağlar bilinirliği de artıracaktır. İçerik de boşa gitmeyecektir.

 • 18) Kullanıcı Merkezli Üretilen İçerikleri Öne Çıkarın

Kampanya başlatmıştınız, paylaşımlar yapmıştınız. İnsanların katılmasını istediğinizde onlar da içerik üretip paylaşacak. Bunları ön plana çıkarıp o insanları etiketleyin. katılım değer verdiğinizi gördüklerinden artacaktır. Daha insancıl bir markanız olacak.

 • 19) Ürünleri Sürekli Reklam Etmeyin

Direkt satıştan, doğrudan satıştan, ağ pazarlamasından, sürekli pazarlama ve satış konuşması yapmaktan uzak durun!

Niye?

Telefonunuza sürekli reklam için sms atıldığı zaman nasıl oluyor ruh haliniz?

Akışta sürekli sponsorlu içerik görürseniz nasıl hissedersiniz?

Image for post
 • 20) İnsani Olun ve Yardımcı Olun

Robot olmayın kuralıyla aynı mantıkta hareket edersek… Her şey satış değil. Dolayısıyla gerçek hayatta insanlara yardım ettiğiniz gibi sosyal medyada da yardımcı olun. Artı değer, bilinirlik ve markaya yakınlık sağlayacaktır.

 • 21) Herşeyi tEsT Edin! ?

Paylaşımlarınızı, sahneyi, metni, fontu, rengi, logo kullanımını baştan sona test edin. En başarılı ve işe yarayanlar kalsın. Gerisi çöpe…

 • 22) Yapamıyorsanız Devredin, Teslim Edin (Bir yetkili ve Deneyimli Olan Başkasına)

Bir doktorsanız vaktiniz yoktur. Benzeri bir iş de olabilir. Sosyal medyayı beceremiyorsunuzdur da belki. Anlamayabilirsiniz bu çok normal. Ama ihtiyacınız var. O zaman daha deneyimli ve sosyal medya iletişim kavrayışı yüksek birisine, belki bir ajansa devredebilirsiniz. Sizin yerinize işi sürdürecektir.

Devlet başkanını, şirket yöneticilerini düşünün. Kaçı kendi hesabını yönetiyor? Hatta sosyal medyaya odaklanmanız yerine ürüne odaklanmanız daha iyidir.

 • 23) İşi Doğru Yapanlardan İlham Alın!

Sizinle işini doğru yapan ve takip etmeniz gereken markaların Instagram hesaplarını paylaşıyorum:

 1. AirBnB
 2. Tesla
 3. Adobe
 4. Nike Lab
 5. Reuters
 6. Vodka for Dog People
 7. Flowers for Dreams
 8. Playdoh
 9. Charity Water
 10. David Chang
 11. Glossier
 12. Reynold’s Kitchens
 13. Bitwell Inc.
 14. Coffee ‘N Clothes
 15. Madewell
 16. Punch Drink
 17. Canva
 18. Barkbox
 19. Apartment Therapy
 20. Wright Kitchen
 21. Vans
 22. Sprout Social

Tek tek görsellerini paylaşıp eskiyecek içerik sunmak yerine direkt liste halinde linklerini paylaştım. Tıklayın, gidin, gezin, ilham alın. Aha deyin, siz de kreatif açıdan bir benzerini yaparak yeni şeyler koyun ortaya.

Bu da ülkemizdeki en güçlü instagram hesapları:

 1. Mesut Özil
 2. Nusr_et#Saltbae
 3. Burak Özçivit
 4. Hande Erçel
 5. Murat Boz
 6. Fahriye Evcen Özçivit
 7. Demet Akalın
 8. Serenay Sarıkaya
 9. Hadise
 10. Neslihan Atagül Doğulu
 11. Arda Turan
 12. Elçin Sangu
 13. Demet Özdemir
 14. Cezmi Kalorifer
 15. Barış Arduç
 16. Galatasaray
 17. İnciCaps

Liste böyle; takımlar, futbolcular, dizi ve film oyuncuları, komik sayfalar şeklinde gittikten sonra ancak markalara doğru gidiyor. Sefamerve, English Home gibi markalar 100. sıradan itibaren girebiliyor listeye.

Instagram’da markalaşma için kullandığım kaynaklar

 • Instagram Business
 • later.com
 • business2community.com
 • sproutsocial.com
 • lesyaliu.com
 • BoomSocial Sektör Analizi

Yazımı beğendiyseniz, beğenmeyi, yorum yapmayı, paylaşmayı unutmayın.

Okuduğunuz için teşekkürler! 🙂

Yazar

admin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir