fbpx

Dijital dünyanın zorlu rekabet ortamında markalar için influencer marketing adeta çölde vaha gibidir. Influencer marketing nedir sorusuna yanıt vermeden önce influencer ne demek diye sorarak, bu stratejik pazarlama yöntemini temelden ele almak gerekir. Influencer, İngilizce’de “etkileyen” anlamına gelir.

Influencer Marketing Nedir?

Influencer, insanların davranışlarını etkileyen ya da değiştiren kişidir. Günümüzün yeni medya dünyasında influencer, sosyal medya kanallarında belirli bir güce ve popülerliğe sahip olan, hitap ettiği takipçi kitlesini etkileyen bilirkişidir.

Bu bilirkişi konumlandırmasını influencer’ın kendisi değil, onun deneyim ve paylaşımlarının samimiyetine güvenip inanan takipçi kitlesi yapar. Influencer ünlü bir kişi, internet fenomeni, blogger, Youtube vloggerı ya da Instagram ünlüsü olabilir. Bu kişilerin sadık bir takipçi kitlesi vardır ve bu kitle influencer’ın deneyimlerinden faydalanır, paylaşımlarına güvenir, inanır ve benimser. Influencer, internetin otoritesidir. Influencer marketing; dijital medya kanallarında kitleleri etkileme gücü bulunan, takipçileri tarafından otorite ve bilirkişi olarak kabul edilen kişilerin, hitap ettiği kitlenin satın alma davranışlarını etkileme üzerine yoğunlaşan bir pazarlama stratejisidir. Influencer marketing anlayışında pazarın tamamına değil, influencer’lar aracılığıyla potansiyel alıcılara yönelik pazarlama aktiviteleri yapılır.

 

1940 yılında yapılan bir çalışma sonucu ortaya konulan iki aşamalı iletişim akışı kuramına göre, kitleler sosyolojik olarak incelendiğinde bireylerin tüketim ya da oy kullanma gibi davranışlarında medyatik isimlerin ve kanaat önderlerinin yönlendirici etkisi gözlemlenmiştir. Bu fikir liderleri adeta bir şırınga etkisi göstererek, kitlelere her türlü fikri benimsetebilir ve davranışlarda eşik atlatma gücüne sahiptirler. Dijital dünyanın lideri konumundaki influencer’lar da aynı kanaat önderleri gibi hedef kitlenin davranışlarını değiştirme ve düşüncelerini yeniden programlama gücüne sahiptir. Influencer marketing stratejisinde internet otoritelerinin gücünden faydalanılarak, hedef kitlenin istenilen tüketim davranışlarını gerçekleştirmesi sağlanır. Influncer marketing, gücünü 3 kaynaktan alır:

  1. Sosyal erişim: Influencer’lar sosyal medya kanalları ile milyonlarca kişiye ulaşabilirler.
  2. Orjinal içerik: Influencer’lar orjinal, etkileyici, sıradışı ve pazarlama odaklı niş içerikler üretirler.
  3. Tüketici güveni: Influencer’lar dinleyici kitlesi ile güçlü ilişkiler inşa eder; takipçileri influencer’ların fikirlerine güvenir.

 

Influencer marketing metodunda 4 temel aktivite yer alır:

  1. Influencer’ları analiz ederek belirlemek ve onları önem sırasına göre derecelendirmek.
  2. Influencer’lara pazarlama yapmak: Influencer topluluğunun marka ve firmaya dair farkındalığını arttırmak.
  3. Influencer’lar üzerinden pazarlama yapmak: Hedef pazar segmentleri üzerinden hedef kitlenin marka farkındalığını arttırmak için influencer’lar aracılığıyla pazarlama kampanyaları yapmak.
  4. Influencer’lar ile pazarlama yapmak: Influencer’ları marka ve firmanın savunucuları haline dönüştürerek, onlara adeta taraftar ruhunu aşılamak.